Sari la conținut
Înapoi

Glosar de termeni

Explicații clare pentru termenii tehnici pe care îi folosim în rapoarte

AVM (Automated Valuation Model)

Automated Valuation Model - sistem care estimează prețul unui imobil pe baza datelor istorice și a caracteristicilor proprietății. Folosim algoritmi avansați pentru a analiza mii de tranzacții și anunțuri.

Exemplu: Pentru un apartament 2 camere în Militari, analizăm 50+ tranzacții din ultimele 6 luni și 200+ anunțuri active pentru a calcula intervalul 78.000–84.000 EUR.

TTS (Time to Sell)

Time to Sell - estimarea duratei necesare pentru vânzarea unui imobil la prețul actual. Se bazează pe cererea din zonă, caracteristicile proprietății și prețul de listă.

Exemplu: Un apartament listat la 90.000 EUR (preț median 85.000 EUR în zonă) are TTS estimat 90–120 zile. Dacă scazi la 85.000 EUR, TTS scade la 30–45 zile.

€/m² (Euro pe metru pătrat)

Prețul unui imobil împărțit la suprafața utilă (în metri pătrați). Metrica standard pentru compararea proprietăților similare.

Randament net

Randamentul net - procentul câștigat anual din chiriile estimate, după deducerea costurilor de întreținere, administrare și impozite. Formula: (Chirie anuală × 0.85) / Preț × 100

Calculul: Preț 100.000 EUR, chirie 600 EUR/lună → Chirie anuală brută 7.200 EUR → După costuri (85%): 6.120 EUR → Randament net: 6.12%

Risc seismic

Clasificarea seismică indică rezistența clădirii la cutremure. RS1 = risc ridicat, RS2 = risc mediu, RS3 = risc scăzut, Fără clasă = clădire modernă sau date insuficiente.

RS1 (Risc ridicat): Clădire cu vulnerabilitate mare. Consolidare urgentă recomandată.

RS2 (Risc mediu): Clădire cu vulnerabilitate medie. Verificare periodică necesară.

RS3 (Risc scăzut): Structură rezistentă, risc redus la cutremure.

Încredere în estimare

Măsura fiabilității estimării, bazată pe numărul de date comparabile disponibile. Încredere mare = peste 50 proprietăți similare analizate.

Încredere mare: 50+ proprietăți comparabile → interval ±5%
Încredere medie: 20–50 proprietăți → interval ±10%
Încredere scăzută: <20 proprietăți → interval ±15%

Proprietăți comparabile

Imobile cu caracteristici asemănătoare (suprafață, camere, anul construcției) din aceeași zonă, folosite pentru estimarea prețului.

Încă ai întrebări despre termenii pe care îi folosim?

Contactează-ne